Méďa – 9 let utrpení pejska středoasiata na řetězu
- 9 let žil vedle sjezdovky a každý říkal: To je chudák, snad mu někdo pomůže a jel dál
- Většinu života (možná celý) na sobě tahal 10 kg těžký kravský řetěz a zalejzal, chudáček, po břiše pod dřevěnou desku, kam se sotva vešel
- Zamrzlá voda ve kbelíku, zbytky jídla
Až jednoho dne jela na dovolenou Tereza Bohatá, která si oslabeného pejska všimla a začala jeho osud řešit. Ozvala se nám, protože chodí na akci Běh pro útulky v Brně. Ihned zkontaktovala starostu, policii a KVS. Našla majitele a přesvědčila ho, že si psa vezme. Asi ten sám tomu nevěřil, ale za 4 dny se vrátila s Larisou ze Zastavme Utrpení z.s. a Méďu odvezly.
NEZAVÍREJTE OČI, POKUD VIDÍTE TÝRANÉ ZVÍŘE V mnoha případech si lidé řeknou, že někdo případ musí řešit, ale bohužel NE!
Jak postupovat, když vím o týrání zvířete
Jakmile máte podezření na týráni psa či jiných zvířat, pořiďte co nejvíce dokumentace (fotografie, videa).
Koho a jak kontaktovat? Jestliže jste přímo svědky týrání zvířat, zavolejte státní policii (158, resp. 112). Bohužel týrání zvířat řeší mnoho státních orgánů, ani jeden z nich, bohužel, ne příliš efektivně. Komunikace mezi nimi není dobrá, a proto je dobré oznámit týrání na všechny orgány uvedené níže. Kromě co největšího množství důkazů do oznámení nezapomeňte uvádět:
- jméno, příjmení, telefon oznamovatele (váš),
- konkrétní místo, kde k podezření na týrání zvířete dochází,
- důvody, proč si myslíte, že jde o týrání (popis, co se tam děje),
- jméno majitele zvířat (pokud ho víte),
- nashromážděné důkazy.
Nashromážděné informace zašlete na:
- Odbor životního prostředí Vaší městské části nebo přímo vaší městské části Ministerstvo nemá přehledný seznam, proto doporučujeme vyhledávat v GOOGLU.
- Státní veterinární správa V tomto případě můžete zůstat anonymní pouze v případě, že si založíte smyšlenou e-mailovou adresu https://www.svscr.cz/kontaktni-formular/. Zveřejnění důkazů, které máte, když ještě probíhá nebo ani začalo probíhat vyšetřování – je to nejhorší, co můžete udělat. Prosíme, odolejte nutkání sdílet své zážitky na sociální síti. Pokud zveřejníte vše, co víte, dost možná tak pomůžete pachateli uklidit stopy.
Pokud chcete jen informaci předat dál organizacím, můžete kontaktovat tyto. Ale vždy je lepší případy řešit sám:
- Linka SOS Zvíře s číslem 222 135 460 (v pracovní dny od 9 do 17 hodin). Dotazy či oznámení můžete také posílat emailem na adresu nadace@ochranazvirat.cz!
- Online formulář pro hlášení týrání (projekt ALAN) – https://alan.dog-point.cz/nahlaseni-tyrani-zvirat/