Vznik projektu

Když jsem v roce 2014 začal přemýšlet nad pomocí útulkům a propojení s během, tak jsem často slýchával: „To nedělej, to se nechytne, nespasíš celý svět.“ Ale já to zkusit chtěl, znám skvělé a schopné lidi a věděl jsem, že se objeví další.

Poslední dobou hodně lidí začalo běhat, což je moc dobře. Napsal jsem kamarádovi Jakubovi, že by bylo fajn si jít zaběhat do Stromovky jeden okruh (4 km), pozvat naše společné kamarády a každý, kdo by přišel, by dal 100 Kč a celou vybranou částku poslali na účet nějakého zvířecího nedotovaného spolku. Na první akci přišlo 26 lidí a vybrali jsme 4 000 Kč.

V roce 2015 jsem v televizi viděl reportáž o pejskovi Valentýnovi, kterého našli přivázaného drátem k dopravní značce s dírou od krumpáče na hlavě. Ujali se ho v Brně ve psím hospicu Dejte nám šanci, vyléčili mu nejen zranění ale i jeho zlomenou duši, a proto jsem se rozhodl, že udělám akci pro ně a z běhu se stane každoroční událost a vždy pomůžeme tam, kde bude potřeba. Lidem se nápad zalíbil a začali akci mezi sebou sdílet. V pražské Stromovce se sešly čtyři stovky lidí a vybrali jsme pro Dejte nám šanci 40 tisíc korun.

Přišel rok 2016 a rozhodl jsem se, že by naše pomoc měla směřovat i k dalším útulkům a tak jsem k Dejte nám šanci pozval Psí útulek Zelené Vendolí a Voříškov. Tušil jsem, že se počet účastníků zvýší a přišlo mi líto, že bychom se po doběhnutí rozutekli hned domů. Chtělo to ještě společně chvíli zůstat na místě, dát si drink, popovídat. Myšlenka pomáhat útulků se moc líbila mému kamarádovi Pavlovi Pařízkovi, který se rozhodl, že mi začne pomáhat s organizováním akcí. Pavel cvičil v posilovně zpěváka Michala Malátného ze skupiny Chinaski a o naší akci mu řekl. Michal reagoval fantasticky, u Stromovky bydlel v mládí a slíbil nám, že si přijde nejen zaběhat, ale po skončení běhu nám i zazpíval pár písniček. A nejen on, přišla i Petra Černocká a Pavel Callta. Na akci dorazilo okolo 600 lidí, vybrali jsme 78 000 Kč a společně jsme zažili krásné odpoledne. Novinkou akce byl psí maskot, kterého si všichni oblíbili a stal se tak symbolem a zároveň nejfotografovanějším účastníkem akce.

Když jsme letos 21. května 2017 přišli do Stromovky na čtvrtý ročník, lekli jsme se, jestli není na místě nějaká demonstrace :). Na místě bylo okolo 2000 lidí a přišli nás osobně podpořit i známé tváře jako OH vítěz David Svoboda, herec Lukáš Langmajer, beach volejbalistka Kristýna Kolocová Hoidarová, po akci nám zazpíval Milan Peroutka. Před akcí jsme udělali společnou fotku našeho maskota s Žanetou Peřinovou, Petrem Švancarou, Zorkou Hejdovou, Rayem Korantengem, Hankou Mašlíkovou, kteří nás tak podpořili na sociálních sítí. Na místě byla psí sanitka Pet Medic a lidé se mohli více dozvědět o převozu zvířat. Běželo se pro útulky Zvíře v tísni, Útulek Libeň a Naděje Pro Čtyři Packy a vybralo se 200 tisíc korun!

Po loňské pražské akci se ozvalo dost lidí, že se jim akce líbila a že je škoda, že akce není i v jiných městech a že by nám ji pomohli zorganizovat. Myšlenka se nám líbila a šli jsme do toho. V každém městě vybíráme útulky, které nejsou městské a vše pěčlivě konzultujeme se Psem v nouzi, který má o většině sdruženích v ČR přehled. Vidíme v tom příležitost, že se účastníci akce osobně seznámí s lidmi, kteří útulek provozují v jejich městě, dost často o zařízení ani neslyšeli, poznají jej. Navštívili jsme Liberec (Šance zvířatům, Psí útulek Dášenka), Plzeň (Útulek Borovno, útulek U Šmudlinky, Pro psí voči), Pardubice (Tety v akci), Klášterec nad Ohří (Útulek Ciboušov), Litoměřice (Azyl Matýsek), Příbram (Psí útulek Lazec, Spolek pro kočku), Brno (Dočasky.cz, Útulek Tibet, Tlapky na cestě, Dejte nám šanci), Opava (Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat).

Samozřejmě se akce neobejdou vždy bez chyb, v Praze nás vloni zradil megafon a dobře jste nás neslyšeli, tak jsme letos už měli podium s aparaturou a zazpíval nám na něm Jindra Polák ze skupiny Jelen. Každá taková chyba nás posouvá dál, aby akce byla v dalším roce lepší. Podstatné je, že to berete s úsměvem, že k akci přistupujete tak, že to dělá partička nadšených lidí, kteří chtějí pomáhat, že se to snažíme dělat srdcem a jak nejlépe umíme s cílem, vybrat co nejvíce peněz pro útulky. Vše, co se vybere do kasiček, spočítáme na úřadě následující pracovní den a převedeme na účet útulků.

Je pro nás odměnou, když si pod událostí přečteme, že se Vám akce líbila, že to byl jiný běh než pořádají profesionální organizace, že byla na místě krásná atmosféra a dokonce víme o lidech, co jezdí na všechny naše akce si zaběhat a spojí to s výletem.

Budu moc rád, pokud nám zachováte přízeň a pokud jste na akci ještě nebyli, srdečně Vás zveme. Pomůžeme společně zvířatům z útulku a prožijeme hezké odpoledne. Děkuji! Petr Sokolík